NCP785AH50T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
IC REG LDO 5V 10MA
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Limit (Min)
10.5mA
Current - Output
10mA
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-243AA
Regulator Topology
Positive Fixed
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Dropout (Typical)
Voltage - Input
50 V ~ 450 V
Voltage - Output
5V
Related Product
NCP785AH50T1G
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 10mA SOT-89-3
NCP785AH50T1G
IC REG LDO 5V 10MA