NCV663SQ25T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC82AB
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Current - Limit (Min)
Current - Output
100mA
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Regulator Topology
Positive Fixed
Supplier Device Package
SC-82AB
Voltage - Dropout (Typical)
0.3V @ 100mA
Voltage - Input
Up to 6V
Voltage - Output
2.5V
Related Product
NCV663SQ25T1G
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA SC-82AB