NCV8570BMN180R2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 200mA 6-DFN (2x2.2)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
NCV8570B
Online Catalog
1.8V to 2.3V
PCN Design/Specification
DFN/QFN Device Lead Finish/BOM Change 27/Apr/2016
PCN Packaging
Covering Tape/Material Chg 20/May/2016
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
200mA
Current - Output
200mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
ON Semiconductor
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package
6-DFN (2x2.2)
Voltage - Dropout (Typical)
Voltage - Input
2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Output
1.8V
Related Product
NCV8570BMN180R2G
IC REG LDO 1.8V 0.2A 6DFN
NCV8570BMN180R2G
IC REG LDO 1.8V 0.2A 6DFN