NCV8570BMN280R2G
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 200mA 6-DFN (2x2.2)
NCV8570B
PCN Design/Specification
DFN/QFN Device Lead Finish/BOM Change 27/Apr/2016
Current - Limit (Min)
200mA
Current - Output
200mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
6-DFN (2x2.2)
Voltage - Dropout (Typical)
0.12V @ 200mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
2.8V
Related Product
NCV8570BMN280R2G
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6DFN
NCV8570BMN280R2G
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6DFN