NCV8570BMN330R2G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA 6-DFN (2x2.2)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
NCV8570B
PCN Design/Specification
DFN/QFN Device Lead Finish/BOM Change 27/Apr/2016
PCN Packaging
Covering Tape/Material Chg 20/May/2016
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
200mA
Current - Output
200mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
ON Semiconductor
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Automotive, AEC-Q100
Supplier Device Package
6-DFN (2x2.2)
Voltage - Dropout (Typical)
0.11V @ 200mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
NCV8570BMN330R2G
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6DFN
NCV8570BMN330R2G
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6DFN