NCV8570BSN28T1G
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 200mA 5-TSOP
NCV8570B
Online Catalog
2.75V to 3V
Current - Limit (Min)
200mA
Current - Output
200mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage - Dropout (Typical)
0.12V @ 200mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
2.8V
Related Product
NCV8570BSN28T1G
IC REG LDO 2.8V 0.2A 5TSOP
NCV8570BSN28T1G
IC REG LDO 2.8V 0.2A 5TSOP