TLF80511EJV33XUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC REG 3.3V 0.4A TO263-3
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Limit (Min)
401mA
Current - Output
400mA
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Regulator Topology
Positive Fixed
Supplier Device Package
PG-DSO-8, e-Pad
Voltage - Dropout (Typical)
0.32V @ 250mA
Voltage - Input
Up to 40V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
TLF80511EJV33XUMA1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 400mA PG-DSO-8, e-Pad
TLF80511EJV33XUMA1
IC REG 3.3V 0.4A TO263-3