FS56-650-C2-B
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE
Category
Transformers
Family
Power Transformers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
FS56-650-C2-B
Datasheets
FS56-650-C2
Online Catalog
FS
Category
Transformers
Center Tap
No
Current - Output (Max)
Parallel 1.3A, Series 650mA
Family
Power Transformers
Height - Seated (Max)
39.67mm
Manufacturer
Triad Magnetics
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Power - Max
36 VA
Primary Winding(s)
Dual
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Size / Dimension
66.68mm L x 55.55mm W
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Voltage - Isolation
4200Vrms
Voltage - Primary
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 28V, Series 56V