MB2065SS2W30-CA
Manufacturer
NKK Switches
Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole, Right Angle
Category
Switches
Family
Pushbutton Switches
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
MB2065SS2W30-CA
Datasheets
MB2000 Series, PC Mnt
Featured Product
Pushbutton Switches
Online Catalog
MB2000 Series
PCN Design/Specification
Multiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Product Training Modules
Switch Basics
3D CAD Models
RoHS Information
RoHS2 Cert of Compliance
Actuator Type
Round, Button
Category
Switches
Circuit
SPDT
Color - Actuator/Cap
Black
Current Rating
6A (AC), 3A (DC)
Electrical Life
25,000 Cycles
Family
Features
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color
Illumination Voltage (Nominal)
Ingress Protection
Manufacturer
NKK Switches
Mechanical Life
100,000 Cycles
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Part Status
Active
Series
MB2000
Switch Function
On-On
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Voltage Rating - AC
125V
Voltage Rating - DC
30V