20021221-00010C4LF
Manufacturer
FCI
Description
10 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors Male Pins,Rectangular Connectors Headers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
500
Datasheets
20021221 Drawing
Minitek 127 Catalog
Featured Product
MINITEK 127™ Connector System
MezzSelect
Online Catalog
Minitek 127™ Series
PCN Design/Specification
BTB header/receptacle 25/Feb/2013
BTB Design 25/Feb/2013
Product Training Modules
Minitek127™ Connector System
Category
Connectors, Interconnects
Color
Black
Connector Type
Header, Shrouded
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
10µin (0.25µm)
Contact Mating Length
0.120" (3.05mm)
Contact Type
Male Pin
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Fastening Type
Features
Manufacturer
Amphenol FCI
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
10
Number of Positions Loaded
All
Number of Rows
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Pitch
0.050" (1.27mm)
Row Spacing
0.050" (1.27mm)