98424-G52-40ALF
Manufacturer
FCI
Description
40 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors Male Pins,Rectangular Connectors Headers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
800
Datasheets
98424 Drawing
Featured Product
MezzSelect
Online Catalog
Minitek™ MezzSelect™, Basics+ Series
Video File
Mezzselect Tool - Another Geek Moment
Category
Connectors, Interconnects
Color
Cream
Connector Type
Header, Shrouded
Contact Finish
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness
30µin (0.76µm)
Contact Mating Length
0.157" (4.00mm)
Contact Type
Male Pin
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Fastening Type
Features
Manufacturer
Amphenol FCI
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
40
Number of Positions Loaded
All
Number of Rows
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Pitch
0.079" (2.00mm)
Row Spacing
0.079" (2.00mm)