GT8E-10P-2H
Manufacturer
Hirose Electric Co., Ltd.
Description
10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors Male Pins,Rectangular Connectors Headers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
450
Datasheets
GT8E Series
Featured Product
GT8E Series Connectors
Online Catalog
GT8E Series
Product Training Modules
Introduction to GT8E Series
Wire-to-Board Connector
Category
Connectors, Interconnects
Color
Black
Connector Type
Header, Shrouded
Contact Finish
Tin
Contact Finish Thickness
Contact Mating Length
Contact Type
Male Pin
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Fastening Type
Latch Lock
Features
Board Guide
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
10
Number of Positions Loaded
All
Number of Rows
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Pitch
0.079" (2.00mm)
Row Spacing
Series
GT8E
Termination
Solder
Popular Parts
GT8E-10S-HU
10 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.079" (2.00mm)
Popular Parts
GT8E-10S-HU
GT8E-12DP-2H
CONN HDR 2MM 12POS RA SMD TIN
Related Product
GT8E-10P-2H
CONN HDR 2MM 10POS RA SMD TIN
GT8E-10P-2H
CONN HDR 2MM 10POS RA SMD TIN