HIF3BAF-40PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Hirose Electric Co., Ltd.
Description
40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors Male Pins,Rectangular Connectors Headers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
HIF3B Series
Online Catalog
HIF3B Series
Category
Connectors, Interconnects
Color
Black
Connector Type
Header, Shrouded
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
8µin (0.20µm)
Contact Mating Length
0.236" (6.00mm)
Contact Type
Male Pin
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Features
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
40
Number of Positions Loaded
All
Number of Rows
2
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)