FI-X30SSLA-HF-R2500
Manufacturer
JAE Electronics, Inc.
Description
30 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Connectors, Interconnects
Family
Headers, Receptacles, Female Sockets Rectangular Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FI-X30SSLA-HF Drawing
Online Catalog
FI-X Series
Category
Connectors, Interconnects
Color
Beige
Connector Type
Receptacle
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Contact Type
Female Socket
Family
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Fastening Type
Features
Solder Retention
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
30
Number of Positions Loaded
All
Number of Rows
1
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Pitch
0.039" (1.00mm)
Row Spacing
Series
FI-X
Termination
Solder
Popular Parts
FI-X30H
30 Position Rectangular Housing Connector Plug 0.039" (1.00mm)