MX23A40SF1
Manufacturer
JAE Electronics, Inc.
Description
40 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.098" (2.50mm)
Category
Connectors, Interconnects
Family
Housings Rectangular Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
180
Datasheets
MX23A40SF1 Drawing
Category
Connectors, Interconnects
Color
Black
Connector Type
Receptacle
Contact Termination
Crimp
Contact Type
Female Socket
Family
Rectangular Connectors - Housings
Fastening Type
Latch Lock
Features
Waterproof
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Note
Contacts Not Provided
Number of Positions
40
Number of Rows
3
Packaging
Tray
Part Status
Active
Pitch
0.098" (2.50mm)
Row Spacing
0.173" (4.40mm)
Series
MX23A
Popular Parts
MX23A18SF1
18 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.098" (2.50mm)