XD2B-0507-20A
Manufacturer
Omron
Description
BATTERY CONNECTOR 5 PAD 20A 7PIN
Category
Connectors, Interconnects
Family
Spring Loaded Rectangular Connectors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Connector Type
Battery Contact
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Material
Nickel Alloy
Mounting Type
Board Edge, Surface Mount, Right Angle
Number of Contacts
7
Number of Rows
1
Pitch
0.079" (2.00mm)
Row Spacing
Related Product
XD2B-0507-20A
7 Position Spring Battery Contact Connector Board Edge, Surface Mount, Right Angle