RP102PJ103CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0404
Category
Resistors
Family
Resistor Networks, Arrays
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
Thick Film Resistor Catalog
Featured Product
Chip Resistors and Arrays
Online Catalog
RP Series
RoHS Information
Chip Resistor RoHS 2 Compliance
Applications
Category
Resistors
Circuit Type
Isolated
Family
Resistor Networks, Arrays
Height
0.018" (0.45mm)
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Number of Pins
4
Number of Resistors
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0404 (1010 Metric), Convex
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power Per Element
62.5mW
Resistance (Ohms)
10k
Series
RP
Size / Dimension
0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Supplier Device Package
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±5%
Popular Parts
RP102PJ102CS
RES ARRAY 1K OHM 2 RES 0404
Related Product
RP102PJ103CS
RES ARRAY 10K OHM 2 RES 0404
RP102PJ103CS
RES ARRAY 10K OHM 2 RES 0404