AWSZT-16.00MXD-T
Manufacturer
Abracon Corporation
Description
RESONATOR CER 16.00MHZ W/O CAP
Category
Crystals and Oscillators
Family
Resonators
Capacitance
30pF
Features
Frequency
16MHz
Frequency Stability
±0.3%
Frequency Tolerance
±0.5%
Height
0.055" (1.40mm)
Impedance
40 Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Package / Case
1916 (4741 Metric)
Size / Dimension
0.185" L x 0.161" W (4.70mm x 4.10mm)
Type
Ceramic
Related Product
AWSZT-16.00MXD-T
16MHz Ceramic Resonator ±0.3% 40 Ohm -20°C ~ 85°C Surface Mount
AWSZT-16.00MXD-T
RESONATOR CER 16.00MHZ W/O CAP