CB144/440C
Manufacturer
Laird Technologies - Antennas
Description
146MHz, 445MHz Whip, Straight RF Antenna 144MHz ~ 148MHz, 440MHz ~ 450MHz 2dB, 5dB Connector, NMO Base Mount
Category
RF/IF and RFID
Family
RF Antennas
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
10
Datasheets
Vehicular Antenna Catalog
CB144/440C
Design Resources
IoT Product Selector
Antenna Type
Whip, Straight
Applications
Category
RF/IF and RFID
Family
RF Antennas
Features
Frequency (Center/Band)
146MHz, 445MHz
Frequency Group
VHF (f < 300 MHz), UHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency Range
144MHz ~ 148MHz, 440MHz ~ 450MHz