MRF5S9100NR1
Manufacturer
Freescale Semiconductor, Inc.
Description
MOSFET N-CH 100W 26V TO-270-4
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
RF FETs
Current - Test
950mA
Current Rating
10µA
Frequency
880MHz
Gain
19.5dB
Noise Figure
Package / Case
TO-270AB
Power - Output
20W
Supplier Device Package
TO-270 WB-4
Transistor Type
LDMOS
Voltage - Rated
68V
Voltage - Test
26V
Related Product
MRF5S9100NR1
RF Mosfet LDMOS 26V 950mA 880MHz 19.5dB 20W TO-270 WB-4