MRFE6VP8600HR5
Manufacturer
Freescale Semiconductor, Inc.
Description
RF Mosfet LDMOS (Dual) 50V 1.4A 860MHz 19.3dB 125W NI-1230
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
RF FETs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
50
Datasheets
MRFE6VP8600H
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
RF HEMT, HFET, LDMOS FETs
Category
Current - Test
1.4A
Current Rating
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - RF
Frequency
860MHz
Gain
19.3dB
Manufacturer
Freescale Semiconductor - NXP
Noise Figure
Package / Case
NI-1230
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power - Output
125W
Series
Supplier Device Package
NI-1230
Transistor Type
LDMOS (Dual)
Voltage - Rated
130V
Voltage - Test
50V
Related Product
MRFE6VP8600HR5
RF FET LDMOS DUAL NI-1230
MRFE6VP8600HR5
RF FET LDMOS DUAL NI-1230
MRFE6VP8600HR6