300AWSP4J6M2QE
Manufacturer
E-Switch
Description
Rocker Switch SPDT 5A (AC/DC) 120V Through Hole
Category
Switches
Family
Rocker Switches
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
200
Datasheets
300AWSP4J6M2QE Drawing
300A Series
RoHS Information
300A Series RoHS Cert of Compliance
Actuator Marking
No Marking
Actuator Type
Paddle
Category
Switches
Circuit
SPDT
Color - Actuator/Cap
Black
Current Rating
5A (AC/DC)
Electrical Life
30,000 Cycles
Family
Rocker Switches
Features
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color
Illumination Voltage (Nominal)
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Manufacturer
E-Switch
Mechanical Life
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Part Status
Active
Series
300A
Switch Function
Mom-Off-Mom
Termination Style
PC Pin
Voltage Rating - AC
120V
Voltage Rating - DC
28V