JWM11RAA
Manufacturer
NKK Switches
Description
Rocker Switch SPST 10A (AC) 125V Panel Mount, Snap-In
Category
Switches
Family
Rocker Switches
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
JWM11RAA
Datasheets
JW Series
Online Catalog
JW Series
PCN Design/Specification
JWM/JWL/JWLW Rockers UL Factory Code 15/Aug/2014
JW Series23/Jul/2015
Product Training Modules
Switch Basics
Tough Environments
3D CAD Models
RoHS Information
RoHS2 Cert of Compliance
Actuator Marking
No Marking
Actuator Type
Concave (Curved)
Category
Switches
Circuit
SPST
Color - Actuator/Cap
Black
Current Rating
10A (AC)
Electrical Life
25,000 Cycles
Family
Rocker Switches
Features
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Type, Color
Illumination Voltage (Nominal)
Ingress Protection
Dust Proof
Manufacturer
NKK Switches
Mechanical Life
25,000 Cycles
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 24.00mm x 15.40mm
Part Status
Active
Series
JW
Switch Function
On-Off
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC
125V