CLA110MB1200NA
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
SCR Module 1200V 110A 1-Phase Controller - All SCRs Chassis, Stud Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for SCRs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
10
Datasheets
CLA110MB1200NA
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
40mA
Current - Hold (Ih) (Max)
100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1100A, 1190A
Current - On State (It (AV)) (Max)
50A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
110A
Family
Thyristors - SCRs - Modules
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging
Tube
Part Status
Active
Series
Structure
1-Phase Controller - All SCRs
Voltage - Off State
1200V