CLA40P1200FC
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
SCR Module 1200V 63A Series Connection - All SCRs Through Hole i4-Pac™-5
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for SCRs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
25
Datasheets
CLA40P1200FC
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50mA
Current - Hold (Ih) (Max)
100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
650A, 700A
Current - On State (It (AV)) (Max)
40A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
63A
Family
Thyristors - SCRs - Modules
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Package / Case
i4-Pac™-5
Packaging
Tube
Part Status
Active
Series
Structure
Series Connection - All SCRs
Voltage - Off State
1200V