FCC21-12IO
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
SCR Module 1200V Series Connection - All SCRs Through Hole i4-Pac™-5
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for SCRs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
24
Datasheets
FCC21-12IO
Other Related Documents
SCR Module Selection Guide
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
55mA
Current - Hold (Ih) (Max)
100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
300A @ 50Hz
Current - On State (It (AV)) (Max)
21A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
Family
Thyristors - SCRs - Modules
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Package / Case
i4-Pac™-5
Packaging
Tube
Part Status
Active
Series
Structure
Series Connection - All SCRs
Voltage - Off State
1200V