MCO600-20IO1
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
SCR Module 2000V 928A Single Chassis Mount Y1-CU
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Modules for SCRs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3
Datasheets
MCO600-20IO1
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
300mA
Current - Hold (Ih) (Max)
300mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
15000A, 16000A
Current - On State (It (AV)) (Max)
600A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
928A
Family
Thyristors - SCRs - Modules
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes
1 SCR
Package / Case
Y1-CU
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
Structure
Single
Voltage - Off State
2000V