CMA30E1600PB
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
SCR 1600V 50A Standard Recovery Through Hole TO-220AB
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single SCRs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
50
Datasheets
CMA30E1600PB
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
28mA
Current - Hold (Ih) (Max)
60mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
260A, 280A
Current - Off State (Max)
10µA
Current - On State (It (AV)) (Max)
30A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
50A
Family
Thyristors - SCRs
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Series
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3V
Voltage - Off State
1600V
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.7V