CS60-14IO1
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
SCR 1400V 75A Standard Recovery Through Hole PLUS247™-3
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Single SCRs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
30
Datasheets
CS60-14IO1
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100mA
Current - Hold (Ih) (Max)
200mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1500A, 1600A
Current - Off State (Max)
10mA
Current - On State (It (AV)) (Max)
48A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
75A
Family
Thyristors - SCRs
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C
Package / Case
TO-247-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Series
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5V
Voltage - Off State
1400V
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.4V