MLL1300S
Manufacturer
TE Connectivity Alcoswitch Switches
Description
Slide Switch SP3T Surface Mount, Right Angle
Category
Switches
Family
Slide Switches
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
1437575-3 Drawing
Featured Product
Online Catalog
MLL Series
RoHS Information
MLL1300S Statement of Compliance
RoHS 2 Statement
Actuator Length
1.50mm
Actuator Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator Type
Standard
Category
Switches
Circuit
SP3T
Contact Finish
Silver
Contact Material
Copper Alloy
Contact Timing
Not Specified
Current Rating
300mA (DC)
Electrical Life
10,000 Cycles
Family
Slide Switches
Features
Epoxy Sealed Terminals
Manufacturer
Mechanical Life
10,000 Cycles
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Force
150gf
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
MLL
Switch Function
On-On-On
Switch Travel
1.50mm
Termination Style
Gull Wing
Voltage Rating - AC
Voltage Rating - DC
4V