EVQ-QFV02K
Manufacturer
Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Switches
Family
Tactile Switches
Datasheets
EVQQF
Actuator Height off PCB, from Pins
2.00mm
Actuator Material
Actuator Orientation
Top Actuated
Actuator Type
Standard
Category
Switches
Circuit
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage
0.02A @ 15VDC
Family
Tactile Switches
Features
Illumination
Non-Illuminated
Illumination Type, Color
Illumination Voltage (Nominal)
Ingress Protection
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Mechanical Life
100,000 Cycles
Mounting Type
Surface Mount
Operating Force
130gf
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Outline
6.20mm x 6.20mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Series
EVQQF
Switch Function
Off-Mom
Switch Travel
0.25mm