LCAF4/0-14-X
Manufacturer
Panduit
Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 4/0 AWG 1/4 Stud
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors Terminals
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
100
Datasheets
LCAF4/0-14-X Drawing
Category
Connectors, Interconnects
Color
Yellow
Contact Finish
Electro-Tin
Contact Material
Copper
Diameter - Barrel ID
0.630" (16.00mm)
Diameter - Barrel OD
0.910" (23.11mm)
Diameter - Ring ID
0.270" (6.86mm)
Family
Terminals - Rectangular Connectors
Features
Insulation
Non-Insulated
Length - Overall
2.560" (65.02mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
Pan-Lug®
Stud/Tab Size
1/4 Stud
Tab Thickness
0.140" (3.56mm)
Terminal Style
Single Stud Hole
Terminal Type
Rectangular Tongue
Termination
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges
1.170" (29.72mm)