LCC1/0-12DF-X
Manufacturer
Panduit
Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 1/0 AWG 1/2 Stud
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors Terminals
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
100
Datasheets
LCC1/0-12DF-X Drawing
Category
Connectors, Interconnects
Color
Pink
Contact Finish
Electro-Tin
Contact Material
Copper
Diameter - Barrel ID
0.390" (9.91mm)
Diameter - Barrel OD
0.520" (13.21mm)
Diameter - Ring ID
0.530" (13.46mm)
Family
Terminals - Rectangular Connectors
Features
Insulation
Non-Insulated
Length - Overall
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
Pan-Lug®
Stud/Tab Size
1/2 Stud
Tab Thickness
0.120" (3.05mm)
Terminal Style
Two Stud Holes
Terminal Type
Rectangular Tongue
Termination
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges
0.800" (20.32mm)