LCC1/0-12WH-X
Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 1/0 AWG 1/2 Stud
Datasheets
LCC1/0-12WH-X Drawing
Color
Pink
Diameter - Barrel ID
0.390" (9.91mm)
Diameter - Barrel OD
0.520" (13.21mm)
Diameter - Ring ID
0.530" (13.46mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Stud/Tab Size
1/2 Stud
Tab Thickness
0.120" (3.05mm)
Width - Outer Edges
0.800" (20.32mm)