LCCF3/0-14B-X
Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 3/0 AWG 1/4 Stud
Datasheets
LCCF3/0-14B-X Drawing
Color
Purple
Diameter - Barrel ID
0.570" (14.48mm)
Diameter - Barrel OD
0.810" (20.57mm)
Diameter - Ring ID
0.270" (6.86mm)
Length - Overall
3.660" (92.96mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
1/4 Stud
Tab Thickness
0.140" (3.56mm)
Width - Outer Edges
1.060" (26.92mm)