LCD10-14AF-L
Manufacturer
Panduit
Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 10 AWG 1/4 Stud
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors Terminals
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
100
Datasheets
Tool and Die Selection Guide
LCD10-14AF-L Drawing
Category
Connectors, Interconnects
Color
Contact Finish
Electro-Tin
Contact Material
Copper
Diameter - Barrel ID
0.130" (3.30mm)
Diameter - Barrel OD
0.220" (5.59mm)
Diameter - Ring ID
0.270" (6.86mm)
Family
Terminals - Rectangular Connectors
Features
Insulation
Non-Insulated
Length - Overall
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Series
Pan-Lug®
Stud/Tab Size
1/4 Stud
Tab Thickness
0.050" (1.27mm)
Terminal Style
Two Stud Holes
Terminal Type
Rectangular Tongue
Termination
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges
0.420" (10.67mm)
Wire Gauge
10 AWG