LCD10-14AH-L
Description
Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 10 AWG 1/4 Stud
Tool and Die Selection Guide
LCD10-14AH-L Drawing
Diameter - Barrel ID
0.130" (3.30mm)
Diameter - Barrel OD
0.220" (5.59mm)
Diameter - Ring ID
0.270" (6.86mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Tab Thickness
0.050" (1.27mm)
Width - Outer Edges
0.420" (10.67mm)
Wire Gauge
10 AWG