CFM12JT620K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 620K OHM 1/2W 5% CF MINI
Category
Resistors
Family
Through Hole Resistors
Composition
Carbon Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Height
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Resistance (Ohms)
620k
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
0/ -850ppm/°C
Tolerance
±5%
Related Product
CFM12JT620K
RES 620K OHM 1/2W 5% CF MINI