ERO-S2PHF36R0
Manufacturer
Description
RES 36 OHM 1/4W 1% AXIAL
Category
Resistors
Family
Through Hole Resistors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
EROS2, ERO25 Type
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Obsolescence/ EOL
ERD, ERO Series 01/Jun/2009
Category
Resistors
Composition
Metal Film
Family
Through Hole Resistors
Features
Height
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
Axial
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
36
Series
ERO
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
ERO-S2PHF36R0
RES 36 OHM 1/4W 1% AXIAL