FMP100JR-52-47R
Manufacturer
Yageo
Description
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL
Category
Resistors
Family
Through Hole Resistors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
FMP Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
FMP Series
Product Training Modules
Leaded Resistors
Category
Resistors
Composition
Metal Film
Family
Through Hole Resistors
Features
Flame Proof, Safety
Height
Manufacturer
Yageo
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
1W
Resistance (Ohms)
47
Series
FMP
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
Tolerance
±5%
Related Product
FMP100JR-52-47R
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL