RL20S271GRE6
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
RES 270 OHM 1/2W 2% AXIAL
Category
Resistors
Family
Through Hole Resistors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
CMF (Military RN/RL)
Online Catalog
Military, MIL-PRF-22684, RL Series
Category
Resistors
Composition
Metal Film
Failure Rate
Family
Through Hole Resistors
Features
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Height
Manufacturer
Vishay Dale
Number of Terminations
2
Package / Case
Axial
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Resistance (Ohms)
270
Series
Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±2%
Related Product
RL20S271GRE6
RES 270 OHM 1/2W 2% AXIAL