RNF14FTD19K6
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Category
Resistors
Family
Through Hole Resistors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Height
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
19.6k
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
RNF14FTD19K6
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
RNF14FAD19K6
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL