RNMF14FTC13K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL
Category
Resistors
Family
Through Hole Resistors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
RNF, RNMF Series
Resistor Packaging Spec
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
RNMF Series
RoHS Information
RoHS Compliance
Category
Resistors
Composition
Metal Film
Family
Through Hole Resistors
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Height
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
13k
Series
RNMF
Size / Dimension
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Tolerance
±1%
Related Product
RNMF14FTC13K0
RES 13K OHM 1/4W 1% AXIAL