RNV14FAL360K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Description
RES MF HV .25W 360K OHM 1% AXIAL
Category
Resistors
Family
Through Hole Resistors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RNV Series
Resistor Packaging Spec
Featured Product
RNV Series of Thru Hole Resistors
Online Catalog
RNV Series
Product Training Modules
Pulse Handling Resistor Solutions
RoHS Information
RoHS Compliance
Category
Resistors
Composition
Metal Film
Family
Through Hole Resistors
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Height
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Number of Terminations
2
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Axial
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
360k
Series
RNV
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Supplier Device Package
Axial
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Tolerance
±1%
Other Names
RNV14FAL360KTB
Standard Package
Related Product
RNV14FAL360K