M2012S2A2A30
Manufacturer
NKK Switches
Description
Toggle Switch SPDT Through Hole, Right Angle
Category
Switches
Family
Toggle Switches
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
M2012S2A2A30
Datasheets
M Series, Angle PC Mount Toggles
Featured Product
M Series Miniature PCB Toggle Switches
Online Catalog
M Series
PCN Design/Specification
Multiple Devices O-ring 30/Jun/2011
M Series Toggles, rockers, Pushbuttons CSA Mark Size 23/Jul/2015
Product Training Modules
Switch Basics
3D CAD Models
RoHS Information
RoHS2 Cert of Compliance
Actuator Length
6.86mm
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Actuator Type
Standard Round
Bushing Thread
Unthreaded
Category
Switches
Circuit
SPDT
Current Rating
6A (AC), 4A (DC)
Electrical Life
25,000 Cycles
Family
Toggle Switches
Features
Epoxy Sealed Terminals
Illumination
Non-Illuminated
Illumination Type, Color
Illumination Voltage (Nominal)
Ingress Protection
Manufacturer
NKK Switches
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Part Status
Active
Series
M
Switch Function
On-On
Termination Style
PC Pin
Voltage Rating - AC
125V
Voltage Rating - DC
30V