CLA60MT1200NHB
Manufacturer
IXYS Corporation
Description
TRIAC 1.2KV 66A TO-247
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Discrete Semiconductor Triacs
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
30
Datasheets
CLA60MT1200NHB
Category
Configuration
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
60mA
Current - Hold (Ih) (Max)
60mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
380A, 410A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
66A
Family
Thyristors - TRIACs
Manufacturer
IXYS
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Packaging
Tube
Part Status
Active
Series
Supplier Device Package
TO-247
Triac Type
Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3V
Voltage - Off State
1200V (1.2kV)