Q6012LH1LED
Manufacturer
Littelfuse
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220
Category
Discrete Semiconductor Products
Family
Discrete Semiconductor Triacs
Datasheets
Q6012LH1LED Series
Featured Product
LED Dimmer Triac/QUADRAC Thyristors
Category
Configuration
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10mA
Current - Hold (Ih) (Max)
8mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
110A, 120A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12A
Family
Thyristors - TRIACs
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging
Bulk
Part Status
Not Available
Series
Supplier Device Package
TO-220 Isolated Tab
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3V
Voltage - Off State
600V
Popular Parts
Q6008LH1LED
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO220
Related Product
Q6012LH1LEDTP