3214X-1-105E
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Family
Trimmer Potentiometers
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Adjustment Type
Top Adjustment
Mounting Type
Surface Mount
Number of Turns
5
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Resistance (Ohms)
1M
Resistive Material
Cermet
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Termination Style
Gull Wing
Tolerance
±10%
Related Product
3214X-1-105E
1M Ohm 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5 Turn Top Adjustment
3214X-1-105E
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD