PVZ2A102A01R00
Manufacturer
Murata Electronics
Description
1k Ohm 0.1W, 1/10W Gull Wing, 90° Bend Surface Mount Trimmer Potentiometer Carbon 1 Turn Top Adjustment
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Family
Trimmer Potentiometers
Datasheets
Trim Pots, Part Numbering
PCN Obsolescence/ EOL
PV Series Business Transfer 14/Dec/2015
Adjustment Type
Top Adjustment
Category
Family
Trimmer Potentiometers
Manufacturer
Bourns Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Number of Turns
1
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Resistance (Ohms)
1k
Resistive Material
Carbon
Series
PVZ2
Size / Dimension
Square - 0.087" x 0.083" Face x 0.035" H (2.20mm x 2.10mm x 0.90mm)
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Termination Style
Gull Wing, 90° Bend
Tolerance
±30%
Related Product
PVZ2A102A01R00
TRIMMER 1K OHM 0.05W SMD