PVZ2A473C04R00
Manufacturer
Murata Electronics
Description
47k Ohm 0.05W, 1/20W Gull Wing, 90° Bend Surface Mount Trimmer Potentiometer Carbon 1 Turn Top Adjustment
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Family
Trimmer Potentiometers
Datasheets
Trimmer Potentiometers Catalog
Adjustment Type
Top Adjustment
Category
Family
Trimmer Potentiometers
Manufacturer
Bourns Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Number of Turns
1
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Resistance (Ohms)
47k
Resistive Material
Carbon
Series
PVZ2
Size / Dimension
Square - 0.087" x 0.083" Face x 0.032" H (2.20mm x 2.10mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Termination Style
Gull Wing, 90° Bend
Tolerance
±30%